Wytyczne EPO w zakresie możliwości odroczenia postępowania ustnego

Pełnomocnicy przed EPO (Europejska Organizacja Patentowa, ang. European Patent Organization) dobrze wiedzą, że spory patentowe mogą ciągnąć się latami. Kluczowym momentem dla takich postępowań może okazać się postępowanie ustne, w którym długoletni spór zostaje rozwiązany w ciągu zaledwie jednego dnia. Wyobraźmy sobie jednak scenariusz, w którym możliwość udziału pełnomocnika w rozprawie zostaje wyłączona. Czy to musi równać się przegranej?

EPO daje stronom i ich pełnomocnikom narzędzia, dzięki którym można zaradzić takim sytuacjom: wniosek o odroczenie postępowania ustnego, który jednak jest dopuszczalny tylko wtedy, gdy nieobecność na rozprawie spowodowana została poważnymi powodami. To niedookreślone sformułowanie budzi poważne wątpliwości co do swojego zakresu. Wytyczne EPO wskazują otwarty, aczkolwiek dość skąpy katalog sytuacji, w których możliwe jest odroczenie postępowania. Należą do nich m.in. poważna choroba oraz małżeństwo strony, czy jej pełnomocnika. Jeśli chodzi o okoliczności niewymienione w wytycznych, należą one każdorazowo do decyzji EPO.

Aspekt ten stanowił tło do artykułu autorstwa dr. Mariusza Kondrata, partnera zarządzającego, oraz Anny Kalawskiej, prawnika z Kancelarii KONDRAT i Partnerzy, pt. „Cancelled flight? This is not the end of the… case”, który ukazał się w magazynie „The Patent Lawyer”. Sprawa zakończyła się pomyślnie dla wnoszących odwołanie, których pełnomocnik nie stawił się na rozprawie z powodu odwołanego lotu. Wydana w sprawie decyzja jest niezwykle ważna dla interpretacji wytycznych EPO w zakresie możliwości odroczenia postępowania ustnego, sygnalizuje bowiem pozytywną tendencję do przełamywania biurokratycznego podejścia urzędów i zastępowania ich podejściem bardziej… ludzkim.

Zachęcamy do lektury publikacji, która w całości dostępna jest w elektronicznym wydaniu „The Patent Lawyer” oraz na stronie internetowej Kancelarii KONDRAT i Partnerzy.

W sprawie pytań dotyczących treści artykułu zapraszamy do kontaktu z autorami: dr. Mariuszem Kondratem oraz Anną Kalawską:

Kancelaria KONDRAT i Partnerzy, tel. (22) 831 12 34, e-mail: biuro@kondrat.pl, www.kondrat.pl


Źródło zdjęcia: freeimages.com