Jak zarobić na komercjalizacji sukcesów technologicznych

W dniu 28 grudnia 2018 r. Dziennik Rzeczpospolita opublikował artykuł autorstwa rzeczniczek patentowych – Ewy Niesiobędzkiej-Krause (Rzecznik Patentowy, Partner Kancelarii KONDRAT i Partnerzy) i dr inż. Sylwii Błażej-Sosnowskiej  (Rzecznik Patentowy, Kancelarii KONDRAT i Partnerzy), pt. „Jak zarobić na komercjalizacji sukcesów technologicznych”.

Rośnie świadomość przedsiębiorców w zakresie zarządzania własnością intelektualną wypracowaną w firmie. Opracowanie innowacji stało się w ostatnim czasie pożądanym i prestiżowym aspektem działalności gospodarczej. Dokonane zgłoszenia wynalazków, uzyskane patenty są kartą przetargową w grze rynkowej. Jednak uzyskanie prawa wyłącznego nie wystarcza, gdyż dziś ważne jest także zabezpieczenie komercjalizacji kluczowego biznesowo rozwiązania.

O wartości patentów wiedzą już chyba wszyscy przedsiębiorcy, natomiast o analizie swobód produkcyjno-handlowych (Freedom to Operate; FTO) raczej niewielu. A jest to przede wszystkim strategiczne narzędzie w zarządzaniu firmą, oparte na syntezie wiedzy naukowej, prawnej i biznesowej. Analizę FTO dla rozwiązań technicznych powinien przeprowadzać rzecznik patentowy. Taka analiza nazywana jest również badaniem czystości patentowej. (…)

Bardzo serdecznie zapraszamy do przeczytania pełnej wersji artykułu. Cała publikacja dostępna na stronach RP: https://www.rp.pl/Firma/3

W sprawie pytań do artykułu zapraszamy do kontaktu z autorkami:
Kancelarii KONDRAT i Partnerzy: tel. (22) 831 12 34, e-mail: biuro@kondrat.pl, www.kondrat.pl


źródło zdjęcia: www.sxc.hu